insolatie

Infectii ale pielii Carcinomul bazocelular

Postata de DENY; cu 12 ani in urma.

buna,acum un an am facut o insolatie foarte puternica si am avut arsuri solare pe corp,la un moment dat mi s_au umflat soldurile si m_am speriat rau,ma ustura pielea foarte tare.Nu am mers la medic am folosit o crema antibiotic si cu timpul mi_a trecut insa acum cand ma expun la soare pe solduri mi se roseste pielea foarte repede chiar daca stau foarte putin la soare iar cand ma retrag la umbra roseata dispare dupa un timp,sunt putin speriata de aceasta reactie si as dori sa stiu in ce masura pielea mea a fost afectata si daca Doamne fereste sunt expusa la cancerul de piele sau la alte boli in urma acestei arsuri foarte puternice,va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

daca aceste leziuni sunt prezente si pe alte parti ale corpului expuse la soare in aceasta perioada a anului (fata, mainile, decolteul) ar fi bine sa va consulte un medic dermatolog. expunerea la soare prelungita poate determina arsuri de gradul I, II ale pielii.
Cancerul de piele cuprinde entitati clinice ca: carcinomul bazocelular, carcinomul spinocelular si melanomul malign, fiecare cu aspectul caracteristic, ce poate fi recunoscut de medicul dermatolog.

DENY;

acum 12 ani

multumesc mult.