Herpes, urmari?

Infectii ale pielii

Postata de Cristian P. cu 11 ani in urma.

Buna seara,
Prin luna mai - iunie, am avut un herpes localizat la gura, pe buza, in exterior. L-am tratat fara probleme, cu ceea ce gasim in farmacii.
De atunci insa, zona a ramas foarte sensibila, mai inchisa la culoare si chiar daca nu apare o alta ulceratie in locul respectiv, sunt momente cand locul ustura. Mai ales acum, la frig. Nu este numai dizgratios, dar as vrea sa nu fie nici contagios (mai ales acum, cand vin sarbatorile si casa se umple de lume - tacamuri folosite, pahare, etc)
Stiti cumva, ce as putea face pentru refacerea tesutului buzei?

Multumesc tuturor anticipat.

Cristian, 48 ani.

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Puteti sa folositi Cicaplast ( firma La Roche Possay) crema reparatorie sau Bariederm levres (firma Uriage); ambele le gasiti in farmacie.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

trebuie neaparat sa mergeti la un medic dermatolog de specialitate care sa va consulte si eventual, daca e cazul, sa va dea un tratament corespunzator; totusi, daca a fost vorba de un HERPES atunci pericolul de contagiune este practic nul, deoarece orice boala contagioasa are pericol de transmisie numai la prima aparitie si numai in primele zile dupa aparitia ei.