herpes la gura

Infectii ale pielii

Postata de ellia cu 12 ani in urma.

buna ziua ,as vrea sa va intreb herpesul se ia de le cineva? sau fiecare om are virusul sau herpetic care sta latent si atunci cind ai imunitetea un pic scazuta erupe?eu asa stiam

Raspunsuri (3)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

are importanta si ritmul de periodicitate in tratament; pt. stimularea imunitatii se pot folosi cateva medicamente naturiste asociate de tipul: baraka 450 mg, 3 capsule pe zi timp de 1 luna, 2 lingurite de polen pe zi(dimineata si la pranz) si un medicament alopat numit isoprinosine tablete 30 care se iau 2 tablete la 8 ore timp de 5 zile, o luna pauza si se repeta la fel inca 30 tablete; ca tratament local crema aciclovir 5% la 4 ore in timpul puseului de herpes.

Adrienne

acum 12 ani

Infectia cu virusul herpetic se transmite prin contact direct,prin saliva. Imunitatea scazuta este cauza reactivarii. Deci, pe langa tratamentul cu substante antivirale,se mai face si un tratament de stimulare a imunitatii.

Roxana

acum 8 ani

Cat timp este contagios herpesul oral? Se poate transmite si in perioadele inactive si asimptomatice?Care sunt masurile de precautie?