Herpes bucal

Infectii ale pielii

Postata de serena_Art cu 10 ani in urma.

Buna seara!
Prietenului mei i-a aparut o leziune la nivelul buzei inferioare care pare a fi herpes bucal. Sunt cu el de 2 ani si pana acum nu a mai avut nicio manifestare. In urma cu o saptamana a trecut printr-o raceala puternica si ne gandim ca pe baza scaderii imunitatii organismului i-a aparut si leziunea. daca in cei 2 ani care au trecut nu a avut nicio manifestare, se poate sa fi luat si eu virusul? cum poate verifica daca e herpes sau nu? eu sunt terorizata de virusi si tot ce inseamna boala. imi este si teama sa il sarut sau sa il las sa puna mana pe mine de frica acestei bube. multumesc pentru raspunsuri!

Raspunsuri (5)

Carmen

acum 10 ani

Herpesul bucal e doar herpes bucal, nu se transmite daca pune mana pe tine, ci doar daca te saruta. Arata ca o eczema uscata si care ustura. Toata lumea se confrunta cu asa ceva macar o data in viata. Ai expus problema de parca ar fi virusul HIV. Sa ia produse naturiste de fortifiere a imunitatii, gen echinaceea, astragalus, argint coloidal, propolis etc.

serena_Art

acum 10 ani

Multumesc Carmen...stiu, chiar am o problema cand vine vorba de boli si sanatate...exagerez extrem de mult si am tendinta de a ma izola pentru a nu contacta cine stie ce "minuni".

Adrienne

acum 10 ani

O data ce s-a produs infectia, virusul ramane in corp in stare latenta si oricand poate sa apara un nou episod, depinde cat de buna este imunitatea persoanei respective. Se transmite prin sarut, saliva sau prin atingerea veziculelor cu lichid. Interzis sexul oral. Se poate trai o viata cu o astfel de persoana cu conditia ca, in timpul perioadei active sa fie foarte atenta , sa respecte anumite reguli de igiena cum ar fi periuta de dinti proprie, paharul, tacamurile, batista sau prosopul. Prietenul tau putea sa fi contactat virusul mai demult si din cauza imunitatii scazute, s-a declansat acum. Singurul lucru de care trebuie avut grija este imunitatea, astfel episoadele pot fi foarte rare, chiar si la ani.

serena_Art

acum 10 ani

Multumesc Adrienne...deci, sa inteleg ca prezinta un pericol doar in perioada in care virusul iese la suprafata prin aparitia veziculelor? Si, e un pic jenant, dar sexul oral trebuie evitat pentru totdeauna sau doar in momentul in care apare si persista leziunea?

Adrienne

acum 10 ani

Este periculoasa perioada activa, din momentul in care incepe sa simta mici furnicaturi, arsuri, este semnul ca urmeaza........Dupa ce trec lezunile, se usuca, deci revine totul la normal, este bine.