Ginecologie

Infectii ale pielii

Postata de TheodoraTheo cu 12 ani in urma.

Buna seara.
Am 18 ani si in urma cu 3 luni mi-a aparut o basicuta dureroasa in zona dreapta a clitoristului. Am tinut o compresie cu spirt, a copt si am scos puroiul.Dupa 2 saptamani cand s-a cicatrizat am fost sa ma epilez si fata respectiva mi-a zis ca este un fir de par sub piele care s-a infectat si ca il scoate ea. A desfacut o branula in fata mea ( era sigilata ) si a scos firul. Mi-a trecut , am ramas cu semn si am zis ca am scapat, era foarte dureroasa imflamatia.
Ieri seara ( dupa 2 luni aproape )am observat ca s-a umflat din nou si ma doare, asa ca am pus compresie cu spirt si iar a copt si a iesit puroi amestecat cu sange ca prima data. M-am uitat si nu vad cum ar mai putea sa fie iar un fir de par pentru ca acum este o rana deschisa si nu e nimic acolo.
Vreau sa stiu daca este necesar un consult ginecologic sau cumpar eu antibiotic (unguent) de la farmacie si gata ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns si o seara buna !

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ac***a in vedere ca simptomatologia a reaparut dupa 2 luni fix in acelasi loc, este posibil sa nu fi fost vorba de o foliculita inca de la inceput, de aceea pentru un diagnostic si un tratament adecvat al afectiunii dumneavoastra ar trebui sa va prezentati la un consult ginecologic. in functie de localizare, poate sa fie vorba mai degraba despre o bartholinita, care ar necesita o alta atitudine terapeutica decat administrarea unui antibiotic.
pentru mai multe detalii despre aceasta afectiune, puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/chistul-glandelor-bartholin-bartholinita_1104

va urez o zi buna