Furuncul in cap!!!

Infectii ale pielii

Postata de AddYPtK cu 13 ani in urma.

Am si eu o problema. Mi-a aparut o chestie in cap (cred ca este un furuncul): este rosu, destul de umflat si dureros, plus ca mi-a cazut si paru in acea zona. O am de 3 saptamani si nu a trecut nici pana acum si as dori un sfat, ce ar trebui sa fac? Am fost si la doctor si mi-a recomandat sa imi pun pansament cu cloramina, dar degeaba.

Raspunsuri (7)

elena

acum 13 ani

Cred ca ti-ar trebui un antibiotic. Mergi din nou la doctor, la dermatologie. La alt dr eventual.

ionica

acum 13 ani

Trebuie sa dezinfectezi zona capului (cu apa oxigenata, iod,) si trebuie sa iei antibiotic (oxacilina), apoi sa te dai cu un unguent cu Hidrocortizon. Sanatate

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Mergi la dermatolog, eu nu te sfatuiesc sa iei hidrocortizon fara recomandarea medicului, poate fi periculos.

mikmok

acum 13 ani

Cel mai bine ar fi sa te vada un medic dermatolog sa-ti dea un tratament adecvat pentru a ceea ce ai.

AddYPtK

acum 13 ani

am fost la dermatologie la colentina si s-a rezolvat .. multumesc tuturor, sanatate la toti

Utilizator21577457657

acum 4 ani

Vreau sa stiu si eu cum s-a rezolvat.

insomniak87

acum 12 ani

Am un prieten cu aceeasi problema, a incercat tot felul de medicamnte inclusiv unele care ii puneau viata in pericol. Cea mai buna solutie ar fi la institutul Cantacuzino unde se pot face tratamente speciale pe problema fiecaruia. Si el a avut aceeasi problema si i-a cazut parul din zona afectata. Oricum se pot face si spalaturi cu cloramina pentru dezinfectatul zonei, o pastila de cloramina amestecata cu 500ml de apa se poate face o solutie buna pentru dezinfectatul zonei afectatate. Eu am intrebat si pe la farmacii dar in unele nu am gasit sau mi s-au parut scumpe. Oricum am gasit pe prietenul Google :) o firma care se ocupa cu c***aa de dezinfectanti si am putut cumpara la pret foarte bun. I-am gasit pe site-ul acesta www.fipro.ro