Flegmon Fesier/ Nodul fesier infectat

Infectii ale pielii

Postata de PopaLuisa cu 12 ani in urma.

Buna ziua!

Datorita unei boli cronice, mama mea este internata periodic in spital (din 2000) si i se face tratament injectabil cu cortizon. In primii ani, tratamentul a fost intramuscular, la inceput in fese, mai apoi in picior deoarece fesele ii sunt pline de noduli ca urmare a injectiilor. Din 2009 nodulii au inceput sa i se infecteze (cate unul in fiecare an) si a fost supusa pana acum la doua interventii chirurgicale foarte dureroase. Acum cateva zile a observat ca un nou nodul s-a infectat si va trebui sa mearga din nou la chirurg. Intrebarile mele sunt:

1. Exista vreo posibilitate de a preveni aceste infectii? Fesele ei sunt pline de noduli durerosi si daca in fiecare an se infecteaza cate unul e grav.

2. Exista o metoda de a elimina aceste infectii fara tot chinul pe care il suporta? Operatia este foarte dureroasa, anestezia fiind facuta doar cu xilina. Datorita infectiei nu prea isi face efectul. In plus, timp de o luna trebuie sa mearga la doua zile pentru curatare, iar aceasta nu se face cu anestezie si nici nu primeste medicamentatie impotriva durerilor. Vindecarea taieturii dureaza cateva luni (ultima cred ca a durat mai bine de 3 luni pana la inchidere).

Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

tratamentul cu cortizon scade rezistenta imunologica a corpului(imunodepresie in termeni medicali); prin urmare solicitati medicului sa inlocuiasca cortizonul cu alt medicament, daca este posibil si daca beneficiul este mai mare decat riscul;in caz contrar, daca boala pt care face cortizon este mai grava decat furunculele periodice, atunci respectati decizia medicului la care va adresati; este necesara si o analiza de glicemie, deoarece glicemia crescuta favorizeaza furunculele.

omena

acum 9 ani

Sunt operata de un flegmon fesier de doua zile.E posibil sa fac temperatura dupa operatie si sub antibiotic,sulcef?