exfolierea unghiilor

Infectii ale pielii

Postata de minodora1123958 cu 14 ani in urma.

Buna ziua!
Fetitzelor mele de 5 si respectiv 2.6ani li se exfoliaza unghiile.Au inceput cele de la picioare ,iar apoi si de la maini.Am fost la medicul dermatolog si mi-a zis ca este din cauza lipsei de minerale si mi-a dat sa le fac o serie de analize.La cea mare toate i-au iesit foarte bine,la micutza a iesit la frotiu cum ca ar avea un fel de anemie (hematii neuniforme-parca),dar fierul,calciu erau in limite normale.Nu ne-am mai dus din nou la dermatolog ptr ca mi-a zis ca nu este cazul.Sa le dau un sirop cu multiminerale si apoi gata.Problema este ca siropul s-a terminat,dar unghiile lor nu si-au revenit;si au trecut deja cate luni bune de cand am terminat tratamentul.Eu am presupus ca ar fi o infectie cu ceva contagios,dar noi nu avem nici unul(nici eu si nici sotul) probleme de acest gen.Ce ar putea fi?Poate cineva sa-mi zica,sau sa-mi spuna ce alte investigatii sa le fac?Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Victor Richard

acum 14 ani

Daca sunteti din Bucuresti va recomand sa o sunati pe dr. Dobritoiu Adina 0723322329, medic dermatolog de care eu am fost foarte multumita. Probabil totusi este vorba despre o micoza a unghiilor care sa necesite tratament antifungic oral si local.

elena

acum 14 ani

Pentru unghiile care se exfoliaza sau se rup usor este recomandat:

* Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.
* Drojdie de bere inp***ata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.