dermatita de contact

Infectii ale pielii Dermatita de contact Sumac otravitor

Postata de mihaela984 cu 14 ani in urma.

buna seara,
am fost la medic si mi s-a pus diagnosticul de dermatita de contact.
Se manifesta prin multe bubite rosii unele care se umplu cu lichid care imi dau senzatia de usturime, mancarime puternica si urzicaturi.
Mi s-a dat tratament cu Elocom si Aerius, plus bai cu acid boric.
Dar nu stiu cum pot scapa de mancarimea ingrozitoare care nu-mi da pace si nici nu ma pot odihni noaptea din cauza ei.
Poate imi dati o sugestie, un sfat..
Multumesc
Arabele

Raspunsuri (6)

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

O dermatita de contact se amelioreaza considerabil in cateva zile de tratament. Pana atunci, pentru a scadea senzatiile neplacute de mancarime la nivelul pielii puteti aplica comprese cu apa fiarta si racita sau sa aplicati spray Oximed, acesta ac***a un efect racoritor local si calmant datorita hidrocortizonului continut. In tot acest timp trebuie sa inlaturati agentul cauzal al dermatitei de contact.

viorica

acum 14 ani

am fost diagnosticata cu dermatita de contact

mihai

acum 10 ani

cu ce creme ma pot da pt o dermatita de contact la nivelul fetei?

Roxana7555414

acum 14 ani

Eu am facut dermatita de contact dupa un epilat proaspat, cosmeticiana m-a dat cu o crema Avon, in urma careia am facut dermatita.Tratamenul a fost cu crema Advantan Milk, o crema f f f buna pentru asa ceva, in special pentru prurit, mancarimi.Si este pana in 20 ron.

florilarisa

acum 13 ani

cutaden, cel mai bun dupa ce aplici de 2 trei ori se vad primele semne, fetita mea face uneori

andreea

acum 8 ani

buna ziua fetita mea are 4 ani jum s are niste pete p spate s p partea stanga a funduletului nu o mananca nu o doare.mi s recomandat elocom triderm dar nu vad nici o ameliorare ce ar putea fi sau c ce unguient trb s o dau??