Deget umflat

Infectii ale pielii

Postata de ralucutzu98 cu 11 ani in urma.

M-am operat la degetul mare de la picior acum doua luni pt ca am avut unghie incarnata si m-iau pus ate.Cam de vreo cateva zile am observat ca in zona unde atele au fost scoase si mai jos de unghie mi s-a umflat carnea si ma doare.Am 14 ani.Am pus rivanol dar nu se desunfla si incep sa ma panichez.
Ce ar trebui sa fac?Multumesc

Raspunsuri (5)

ralucutzu98

acum 11 ani

Mentionez ca cu cateva ore inainte sa inceapa durerea am purtat niste balerini care m-au cam strans.Si cu o zi dupa m-a calcat cainele pe deget.Este asta oare cauza?Multumesc mult

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exista riscul de infectare de aceea este recomandat sa consultati medicul care v-a operat pentru evaluarea degetului (in eventualitatea administrarii unui antibiotic).

ralucutzu98

acum 11 ani

Am fost ieri la un medic chirurg de la spital si mi-a spus sa cumpar unguent Baneocin sau Tetraciclina si sa ma ung de 3x pe zi in strat subtire.Si intercalat mi-a spus sa imi pun comprese cu Betadina.Asta pana marti.Oare o sa se vada vreun progres?Am vazut ca a inceput putin sa se invineteasca in partea de jos a unghiei si simt ca zvacneste.Este posibil sa fie puroi?Multumesc.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Unguentul recomandat contine antibiotic; urmati indicatiile medicului care v-a vazut; ulterior, daca nu observati nici-o ameliorare sau aspectul degetului se va inrautati, va fi nevoie de un antibiotic (pastile).

MembruMobileApp319796

acum 7 ani

Buna si eu am o infectie la deget,dar nu m.am operat,am luat si eu baneocin pudra ..este bun?