De ce am cosi la subraț?

Infectii ale pielii

Postata de Utilizator11714958936 cu 3 saptamani in urma.

Salut am 18 ani și am observat ca la subrat am un fel de cosi. Pielea nu sa înroșit/inflamat dar am stors unul și a ieșit aproximativ 0,3 cm cubi de puroi într-un săculeț. Am o acnee usora. Deci care este motivul prezenței puroiul la subraț ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Cauzele aparitiei cosurilor la subrat pot varia, de la folosirea unor produse de igiena corpului care irita pielea pana la dezechilibre hormonale. Pe de alta parte, acneea usoara te predispune la cosuri si in alte zone ale corpului, nu doar pe fata. O alta cauza ar putea fi foliculita sau infectia glandelor sudoripare.

Acestea fiind spuse, nu toate cosurile care apar la subrat sunt normale, mai ales daca au un puroi considerabil.

Chiar daca nu este neaparat ceva ingrijorator, va recomandam sa consultati un medic pentru a exclude orice complicatii sau probleme mai serioase, cum ar fi hidradenita supurativa - o boala de piele cronica caracterizata prin aparitia de cosuri mari, dureroase si cu mult puroi.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/abcesele-cutanate-tipuri-cauze-si-tratament_13261
sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul-aspecte-generale_1401