Cum se rezolva?

Infectii ale pielii

Postata de vio513 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, as vrea sa va intreb cum se rezolva cu o umflatura care arata ca un cos dar nu are iesire la suprafata pielei. Este rosu si tare si doare daca il ating. Este pe o parte a fundului.
Sa ma duc la dermatolog sa fie operat sau trece singur???(doare daca il apas)
astept raspunsul dvs,
multumesc

Raspunsuri (7)

Belladonna

acum 12 ani

Cumpara de la o farmacie homeopata remediu Belladonna CH7 si p***acate o granula la 3 ore timp de 1-2 zile si te va ajuta sa iasa ce trebuie de acolo. Dupa ce s-a deschis nu mai este bun Belladonna, trebuie eventual alt remediu.

vio513

acum 12 ani

Multumesc

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Dupa cum descrieti pare a fi vorba de un chist sebaceu inflamat; trebuie sa va vada un medic deoarece aveti nevoie cel mai probabil de un tratament antibiotic si antiinflamator; chiuretarea lui se face de obicei cind nu mai este inflamat ,dar asta decide medicul dermatolog/ chirurg.

vio513

acum 12 ani

Va multumesc frumos :-)

vio513

acum 12 ani

Va multumesc frumos:-)

vio513

acum 12 ani

Va multumesc frumos

Adrienne

acum 11 ani

Ar mai putea fi ,dupa descriere, un furuncul in curs de evolutie. Iti vei da seama, daca va incepe sa colecteze [tot mai mult] si sa fie f. dureros. Daca nu vei putea suporta toata evolutia dureroasa atunci, vei merge la medic pentru chiuretare.