ciuperca la unghii?

Infectii ale pielii

Postata de o stea cu 13 ani in urma.

Doamna Doctor,as dori sa va intreb din ce cauza m-i se deformeaza unghiile la degetele mari de la maini?O prietena de-a mea cu 2 ani in urma a avut aceeasi problema si i s-a spus ca e o ciuperca...Pielea de la baza unghiei se usuca si ma mananca uneori...Exista ceva unguent pt asta?Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Chivu Sorina

acum 13 ani

Iti recomand sa mergi la un medic dermatolog care sa vada exact ce se intampla cu unghiile dumneavoastra. Pentru a pune diagnosticul de onicomicoza va trebui sa faceti un examen micologic care sa stabileasca daca unghia este afectata de o ciuperca si in cazul in care da ideal este sa se faca si o fungigrama care sa determine la ce medicament este sensibila. Deabia dupa ce se parcurg toti acesti pasi vi se poate recomanda un tratament corect.