ce se intampla?

Infectii ale pielii

Postata de pauljoita cu 12 ani in urma.

buna ziua! de 2 zile nu am control total asupra muschilor fetei de pe partea stanga, nu ma doare nimic, nu am facut nimic deosebit.. farmacista mi-a spus ca am tras curent si mi-a dat calciu si magneziu. ma puteti ajuta?? multumesc

Raspunsuri (9)

laura

acum 12 ani

Daca nu-ti trece cu tratament,desi nu stiu cat de eficient este,ce ti-a dat farmacista,mergi la un control la neurologie sau la medicul de familie,si iti da el,daca este nevoie,trimitere la specialist..poate chiar sa fie o simpla raceala..

pauljoita

acum 12 ani

da..adevarul ca sunt un pic racit momentan..am umblat si mult noaptea prin frig... nu stiu ce sa zic..

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs este vorba cel mai probabil de o paralizie de nerv facial pentru care ar fi recomandată administrarea (pe lângă suplimentele de calciu si magneziu recomandate de farmacist) unor antiinflamatoare nesteroidiene orale precum Nimesulid, Meloxicam sau Diclofenac

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul în care simptomele persistă şi după administrarea antiinflamatoarelor nesteroidiene este recomandat consultul unui medic neurolog

pauljoita

acum 12 ani

multumesc frumos!

pauljoita

acum 12 ani

am inceput sa iau Meloxicam, sa vedem ce efect va avea..

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

la Meloxicam sa adaugati si Omez sau Ranitidina pentru protectie gastrica.

pauljoita

acum 12 ani

am fost la neurolog....multumesc oricum

pauljoita

acum 12 ani

pentru cei ce au aceeasi problema va sfatuiesc sa luati:

- inainte sa luati pastilele mancati bine inainte, sa nu va afecteze stomacul + lactate + mancaruri nesarate..

- Medrol 4 mg la ora 10 dimineata in urmatoarele concentratii: 3 zile luati cate 8 pastile(32mg), 3 zile luati cate 4(16mg), 3 zile cate 2(8mg), si inca 3 zile 1 pastila(4mg)...

- Milgamma N: 2 pastile la ora 10 si inca 2 la ora 12 (pranz) (aproximativ 60-70 de comprimate)

- si Pentoxiretard 400 mg: o capsula seara timp de 15 zile

sper ca am fost destul de explicit :)