Ce pot folosi pt iritatia in zona inghinala?

Infectii ale pielii

Postata de cu 4 ani in urma.

Buna ziua,de aproximativ 7-8 luni ma confrunt cu o iritatie in zona inghinala,zona este inflamata si plina cu bubite mici si rosii.M-am mutat de curand in Londra si de cand am venit aici nu mai pot scapa de aceasta iritatie.Imi provoaca mancarimi si disconfort.Am incercat o varietate de creme pt iritatii cum ar fi Sudocrem,Canesten,Nidoflor,Bepanthen,Crema de galbenele insa nici una nu a functionat!Nu am idee ce sa mai fac!Ce imi puteti recomanda pt aceasta problema?Multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Utilizator21562773280

acum 4 ani

Incercati la un medic homeopat. eu am avut asa ceva acum 2 ani si la indicatia medicului am luat remediul graphites 5 ch cite 2 granule de 2 ori pe zi. dupa citeva zile a inceput sa se vindece .

Utilizator11711401140

acum o luna

Dermatita de contact cit durează iau antibiotic

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Dermatita de contact dureaza, de obicei, intre doua si patru saptamani, cu conditia sa evitati contactul cu alergenul care a cauzat-o. Tratamentul pentru dermatita de contact nu cuprinde, de obicei, antibiotice, decat daca a aparut o infectie bacteriana a pielii ca urmare a zgarieturilor. Daca dermatita persista mai mult timp, este indicat sa consultati un medic dermatolog.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie.

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-de-contact_1342
sfatulmedicului.ro/Dermatita/cum-se-trateaza-dermatita-in-functie-de-severitatea-afectiunii_1370
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/tratamentul-dermatitei-de-contact_1769