bubite

Infectii ale pielii

Postata de kamisama cu 11 ani in urma.

buna ziua,
de 10 ani imi apar mici bubite ,care devin rosii dupa ce se sparg, aproape de incheietura mainii pe antebrat, bubite mici mici cu lichid transparent
apar cateva zile dispar , reapar...la intevale de timp diferite
inainte apareau la cateva luni acum apar la cateva saptamani
ma manaca usor
au inceput sa apara si pe partea exterioara a mainii
am folosit dermovate, cutivate , advantan milk dar degeaba...reapar dupa scurt timp
multumesc

Raspunsuri (5)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Poate fi vorba despre o eczema dishidrozica, care se poate croniciza si pe fond atopic, dar poate fi si o micoza ; nu mai aplicati nimic si mergeti la dermatolog ptr certificarea dg.

kamisama

acum 11 ani

Buna dimineata,
Am aplicat aceste creme in urma prescriptiilor mai multor medici dermatologi la care am fost,
problema este ca reapar
Ultimul diagnostic a fost de rosh papulos
la intrebarea adresata unuia dintre dermatologi: pana cand folosesc cutivate , raspunsul a fost ,,pana cand va trece'''' ori, acest gen de unguent ,citind indicatiile, inteleg ca nu se va folosi mai mult de 1 luna...
le am de foarte mult timp ; sotul sau sora mea nu au luat
multumesc

kamisama

acum 11 ani

Buna ziua,
am folosit aceste unguente in urma controalelor la dermatologi
in urma controlului de luna trecuta diagnosticul a fost : rush papolos
sotul si sora mea , cu care locuiesc nu au luat aceste bubite ; ma gandesc ca nu este o micoza
la intrebarea adresata medicului dermatolog: pana cand folosesc cutivate ?
raspunsul a fost: pana cand va trece !
ori, din cate am citit din prospect, nu se va folosi cutivate mai mult de o luna....
multumesc

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

bolile de piele seamana intre ele dar pot avea cauze si tratamente diferite, din acest motiv trebuie sa mergeti cu trimitere de la medicul de familie la dermatologie(medic specialist sau primar) ca sa va consulte prin modalitati clinice sau/paraclinice(laborator).

Anca

acum 8 ani

Am si eu una este ca un fel de cos cu lichid transparent am rupro si s'facut rosie