bubite pe degetele de la maini si picioare

Infectii ale pielii

Postata de Florina Aurelia125682 cu 12 ani in urma.

In perioada de toamna iarna cand e frig imi apar pe degetele de la maini si de la picioare niste bubite rosiatice dureroase si care in contact cu caldura ma mananca.recunosc ca am mainile si picioarele reci tot timpul,cred ca de la circulatie.dar cum pot scapa de aceste bubite si ce sunt?de la ce apar?va multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de efectuat o consultatie alergologica, poate fi vorba de o urticarie la frig (o alergie la frig). Urticaria la frig poate fi primara (de cauza necunoscuta) sau secundara in afectiuni hematologice, infectii sau crioglobulinemie. Medicul alergolog poate indica investigatiile necesare (test cu cub de gheata, imunograma) si tratamentul antihistaminic. Evitati expunerea la frig, contactul cu suprafete sau obiecte reci, lichide reci si aer rece, baile si inotul in apa rece.

Nadejda

acum 8 ani

In peroada de vara chiar de la inceput imi apar bubite rosiatice pe maini . Imi apar cand sunt caldurile mari, mai mult in peroada iunie, iulie.Apoi dispar odata cu racirea timpului .

Utilizator21560508215

acum 4 ani

Aceeasi problema o am si eu, ati gasit o explicatie?

ALEXANDRU

acum 7 ani

Buna ziua ia esit la copli pe picioare niste bubite rosi si il manca il ustura din ce causa ia es

it