BORRELIA

Infectii ale pielii

Postata de Eugenia7290350 cu 12 ani in urma.

In urma cu trei saptamini, in apartament, am fost intepata probabil de o insecta pe care nu am vazut-o; locul s-a umflat, s-a rosit si a devenit dureros. Am facut testul de singe pentru Borrelia si IgG a iesit pozitiv (peste 40). Va rog frumos sa ma sfatuiti unde sa merg pentru a fi consultata, ce pot sa fac, ce tratament trebuie sa urmez. Va multumesc mult.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Spitalul de Boli Infectioase si Tropicale Victor Babes.

Medic Epuran

acum 12 ani

Recomandarea utilizatorului Iuli este foarte bună - Spitalul de Boli Infectioase si Tropicale Victor Babes. Referitor la tratament, medicul infecţionist este cel mai în măsură să îl prescrie, dar ca un sfat: dacă tratamentul este început cât mai repede (în faza acută), este urmat de vindecare şi astfel nu mai apar complicaţiile tardive (leziuni cronice ale pielii. ale sistemului nervos central sau ale articulaţiilor)