Batatura cu lichid care nu se mai vindeca?

Infectii ale pielii

Postata de MembruMobileApp150330210426440 cu 8 ani in urma.

Am purtat niste pantofi ce mi-au creat bataturi la degetele mici. La piciorul drept am spart buba si am scos lichidul,dupa care s-a vindecat. La piciorul stang batatura este mai mare si continua sa coaca dupa ce o storc.. Au trecut deja doua zile iar degetul s-a invinetit tot si doare la cea mai mica atingere. De curand mi-a aparut si o dunga rosie pe picior incepand de la baza degetului in cauza pana spre glezna. Este normal? Ce se intampla si ce sa fac?

Raspunsuri (2)

lavinelul

acum 8 ani

Buna!
Se pare ca te-ai ales cu o infectie in acele zone!
Daca spui ca a inceput " Sa coaca" - Te referi la faptul ca exista puroi?
Dungile rosii apar si datorita limfangitei, inflamatie a ductuelor limfatice - Una din cauza frecventa fiind cea infectioasa.
Bataturile care nu se vindeca pot fi si datorita unor ciuperci sau virusuri ( Precum verucile plantare), dar nu cred ca este cazul.
Sfatul meu este sa vizitezi un dermatolog!

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , va sfatuiesc sa consultati un medic de boli infectioase pentru recoltare de probe si tratament de specialitate.