Acnee?

Infectii ale pielii

Postata de petrini999 cu 14 ani in urma.

Servus! Prin adolescenta m-am luptat cu o acnee rebelă. Ca de obicei imi invada fatza cu numeroase (sa le spun la modul general) cosuri destul de dureroase. La momentul acela nu am acordat afectiunii o prea mare importanta, iar mai tarziu, pe la 25 de ani am fost la un doctor dermatolog în varsta, care m-a ajutat sa scap de ea (aveam sa aflu dupa aceea, ca numai pentru o perioada, dupa care a reaparut dar intr-o forma mult mai usoara, chiar nesemnificativa as spune) tratandu-ma cu vaccin antistafilococic. Mi-a spus ca, de regula, in jur de 27-28 de ani oricine scapa de acnee, insa, iata la 35 inca imi mai apar minunatiile astea (fie pe obraji, fie in barba - ce-i drept, nu multe şi nu prea des). Insa chestia care ma supara foarte tare acum, este faptul ca pe scalp, cu precadere in zona crestetului apar aleatoriu aşa-zise cosuri care la inceput sunt dureroase, apoi devin purulente şi se sparg. Nu ştiu ce sa cred...asta este tot acnee? şi daca DA, atunci ce trebuie facut pentru a o inlatura definitiv? este necesara o analiza a sangelui, asa mai in detaliu pentru a depista vreun stafilococ, sau ceva asemanator? V-as ruga frumos sa ma ajutati cu un raspuns si va multumesc in avans pentru bunavointa de care dati dovada.

Multa sanatate!

Raspunsuri (1)

Dr. Cacovean Adrian

acum 14 ani

Un tratament homeopat la un medic homeopat care stie treaba va scapa definitiv de acnee. Si de cauzele ei, odata cu multe alte posibile probleme.