A fost capusa purtatoare de boala?

Infectii ale pielii

Postata de Vicktor22 cu 11 ani in urma.

Am fost muscat de o capusa si am detectat-o la aprox 24 ore, am scos-o eu,deoarece eram la serviciu. La prima vedere,cred ca am extras-o corect (nu parea ca ar fi ramas capul ei in pielea mea). Acum a ramas o basica rosie de aprox 0.5 cm. Trebuie sa merg la medic? multumesc

Raspunsuri (3)

Dr.Naturopat

acum 11 ani

Nu se poate sti ,daca o capusa este sau nu purtatoare de boala fara niste analize la baza..Mergeti la urgenta,pentru a vi se face vaccinarea cu Merilym,si pentru a fi vazut de un specialist.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

sansa ca o capusa sa va imbolnaveasca de o boala infectioasa este de 1%1000(unu la mie) si ea este stabilita de un medic de boli infectioase si sansa asta a existat intotdeauna, deoarece capusa e un simplu vector al bolii infectioase ale carui semne apar destul de rapid.

Alina

acum 10 ani

Si pe baietelul meu la înțepat azi o capusa dar era mica chiar minuscula si aim scoso eu si ia ramas semn ca o piscatura de tântar