De ce am usturime in zona intima in timpul actului sexual ?

Infectie urinara

Postata de Utilizator11712774177 cu o luna in urma.

Infecție urinara mi s-a spus de la farmacie .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Usturimea in zona intima in timpul actului sexual ar putea fi cauzata de diferiti factori, inclusiv infectii, reactii alergice sau iritatii. Infectiile urinare pot cauza disconfort si usturime in timpul urinarii sau a actului sexual.

Alte posibile cauze ale usturimii in timpul actului sexual ar putea fi: vaginite (inflamarea vaginului), bolile cu transmitere sexuala, precum herpesul genital sau chlamydia, sau reactii alergice la prezervative, sapunuri ori alte produse utilizate in zona intima.

Este important sa mergi la un medic pentru a identifica cauza exacta a acestui disconfort.

Doar un examen medical poate indica cu siguranta cauza acestui simptom. Vei avea nevoie probabil de teste suplimentare, cum ar fi analizele de urina, teste pentru bolile cu transmitere sexuala sau poate chiar un consult ginecologic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/ce-trebuie-sa-stii-despre-infectiile-urinare-simptome-si-tratament_18360
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/care-sunt-cauzele-infectiilor-urinare-frecventei_16666
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectiile-de-tract-urinar-la-femei-cistita-acuta-cronica-interstitiala-_589

Va dorim multa sanatate!