Tuse persistenta 6 saptamani copil de 12 ani ?

Infectie respiratorie

Postata de Utilizator21583830238 cu 4 ani in urma.

Buna ziua,

In urma unei raceli pe care a avut-o la sfarsitul lunii ianuarie baiatul meu de 12 ani a ramas cu o tuse seaca (doar pe timpul zilei) foarte frecventa.

Am fost la spitalul de pneumopftiziologie, i s-au facut radiografie si teste de spirometrie iar medicul mi-a spus ca este sanatos din punct de vedere pulmonar si ca partea de trahee nu mai este treaba dansei si sa fac un control ORL si apoi pediatrie.

La ORL a fost verificat cu camera video si mi s-a spus ca este este doar usor irirtat pe trahee, in nas nu are probleme.

Medicul pedistru mi-a spus ca este doar o problema a mucoasei traheale si sa ii dau picaturi de vitamina A si Xyzal si ca tusea va mai dura.

Problema este ca tusea dureaza de 6 saptamani interval in care nu l-am trimis la scoala. In acest timp am schimbat 6 seturi de tratamente.

Ultimul tratament a fost prescris de un medic alergolog (in asteptarea rezultatelor testelor de alergologie) include singulair, flixotide nebules (nu am gasit decat jumatate din prescriptie si asta dupa ce am colindat pe la 15 farmacii), nazonex si RinoSun. Am inceput de 2 zile tratamentul dar nu vad nici un efect, tuseste la fel de des.

Incerc sa ii dau cat mai des ceaiuri calde, sta la caldura (20-21 grade C) ii fac si inhalatii cu inhalant.

Va rog sa imi dati un sfat, nu stiu ce sa mai fac. Sunt deja 6 saptamani de cand tuseste si mi se plange ca il doare capul.

Multumesc.

Raspunsuri (2)

Utilizator11607881792

acum 3 ani

Buna ziua .Asa e si copilul meu,dar el tușește de 9 săptămâni .Iam făcut toate investigațiile si n-are nimic.Are si el 12 ani si asa rău tușește ca nu poate merge la școala .Cum i sa oprit tușa la copilul dv? Multumesc pt eventualul răspuns

Add

acum 5 luni

Buna ziua,

Ati gasit cauza tusei? Cum ati scapat de ea?