Am o usturima foarte mare in gat si plamani cand tusesc, ce poate fi?

Infectie respiratorie

Postata de Utilizator11707028431 cu 3 luni in urma.

Buna ziua, aseara simteam un discomfort in gat si la plamani, iar pe timpul noptii am inceput sa am frisoane, sa ma doara oasele, iar dimineața mi-a venit sa tusesc si am simtit o durere si o usturime super mare in gat si pe piept in dreapta si stanga. Nu am temperatura, nas infundat si nici nu curge nasul, dar durerea o am si cand inspir pe gura. Ce poate fi? Este duminică, iar medicul de familie nu lucreaza.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Simptomele descrise (usturimi in gura si plamani cand tusesc, frisoane, dureri de oase) pot fi asociate cu o posibila infectie a tractului respirator superior sau inferior, printre care amigdalita, faringita sau pneumonia. De asemenea, poate fi vorba si despre o bronsita sau traheita.

Va recomandam sa mergeti la camera de garda sau sa consulti un medic cat mai curand posibil.

Tratamentul necesar depinde de cauza specifica a simptomelor. Desi simptomele prezentate pot fi asociate cu o gripa sau cu o raceala, este important sa nu neglijati aceasta situatie, mai ales daca durerea si discomfortul persista.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/cum-putem-recunoaste-infectiile-respiratoriii_16583
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/cum-pot-fi-prevenite-infectiile-respiratorii-acutei_19191