chist abdomen? masa chistica?

Infectie intraabdominala

Postata de andra cu o saptamana in urma.

Voluminoasa masa chistica cu pereti fini si continut fluid, omogen, masa incepe in FID( portiunea infero anterioara a FID si merge in contact cu psoasul drept pana in spatiul interhepato-renal, ac***a contact atat cu ficatul cat si cu polul inferior renal drept si amprentand usor colecistul, masa chistica masoara 15/12/5.5 cm.

mentionez ca :
-ficat dimensiuni normale,
- colecist aspect normal,
- calea bliara normala,
-splina dimensiuni normale
-pancreasdimensiuni normale
- rinichi cu aspect IRM dimensiuni normale

acestea sunt interpretarile dupa RMN

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Interpretarea descrie prezenta unei mase chistice voluminoase in abdomen, care pare sa provina din regiunea infero-anterioara a abdomenului drept (FID) si se extinde pana in spatiul dintre ficat si rinichiul drept.

Dimensiunile acestei mase sunt semnificative, masurand 15 cm in lungime, 12 cm in latime si 5,5 cm in adancime.

Cu toate acestea, restul organelor abdominale, inclusiv ficatul, colecistul, caile biliare, splina, pancreasul si rinichii, par a avea dimensiuni normale, conform analizei RMN.

Este posibil sa fie nevoie de investigatii suplimentare pentru a determina natura exacta a acestei mase chistice, pentru a determina daca este benigna sau maligna si pentru a stabili tratamentul corespunzator.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala, https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/tumora_6583
sfatulmedicului.ro/Cancer/distinctia-intre-tumorile-maligne-si-benigne_12685
sfatulmedicului.ro/Cancer/tumorile-benigne-pot-deveni-malignei_18074