Infectia cu Haemophilus se transmite prin contact sexual normal??

Infectie gat

Postata de Andrei cu 6 luni in urma.

Am fosr diagnosticat cu Hapemophilus parainfluenzae si Haemophilus spp. Iau antibiotic de 6 zile deja (mi-a zis sa iau 14 zile). Cele 2 bacterii aunt transmisibile prin contact sexual normal neprotejat?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Haemophilus parainfluenzae si Haemophilus spp. sunt bacterii care fac parte din flora normala a sistemului respirator si poate cauza infectii in anumite circumstante. Aceste bacterii se gasesc adesea in gat si nas, fiind transmise prin tuse, stranut, sarut sau prin contact direct cu obiecte contaminate. Este important sa discutati cu medicul despre posibila sursa de infectie si continuati sa urmati tratamentul prescris.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/cum-se-trateaza-corect-infectiile-streptococice_17721