Cum pot scăpa de aceasta problema?

Infectie gat

Postata de Mariana cu 2 luni in urma.

Bună ziua, am și eu o problemă, mă confrunt cu amigdale umflate, niște bube rotunde în spatele gâtului și durere la urechea stângă! Cum pot trata aceasta problemă sau despre ce ar putea fi vorba!?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Pentru problemele pe care le descrieti, este posibil sa va confrunti cu o infectie a gatului, cum ar fi amigdalita sau faringita, care pot cauza simptome precum amigdale umflate, durere la ureche si prezenta unor "bube" sau pustule in spatele gatului.

Primul lucru pe care ar trebui sa il faceti este sa mergeti la medic pentru un consult de specialitate.

Nu incercati autodiagnosticarea si automedicatia, mai ales daca simptomele persista sau se agraveaza. Daca aveti febra sau durerea se agraveaza, mergeti la medic cat mai curand posibil.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/amigdalita_480
sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/faringita-streptococica-acuta_475
sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/8-remedii-pentru-ameliorarea-durerii-in-gat_9913

Va dorim multa sanatate!