Ce trebuie sa mai fac?

Infectia urinara

Postata de Utilizator11706896799 cu 3 luni in urma.

Buna seara, in urma cu 6 ani am nascut prin cezariana, mi sa pus sonda urinara pe parcursul operatiei. Cand mi sa scos acea sonda am simtit la urinare o usturime/arsura de ma urcam pe pereți de usturime, asa ma tinut timp de o spatamana, de la spital mia spus ca este normal si ca o sa treacă. A trecut dupa o saptamana dar de atunci tot reapare aceasta usturime mai ales cand nu beau suficienta apa, am facut sumare de urina de 50 de ori cred, cateodata iese cateva leucocite alteori scrie la proteine '' trace'' medicul de familie îmi spune ca sunt bune analizele. Cand am nascut copilului ia iesit infectia cu E coli la nastere. Eu am facut doar sumar de urina atat nu si antibiograma. Ma gandesc ca am si eu e coli o data ce copilului ia ieșit. Nu am sange in urina nu am nimic altceva decat usturime la urinare mai mult dupa ce urinez cateva secune ma ustura si o jena la uretra cand ma sterg. Ce trebuie sa mai fac?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

In primul rand, e posibil sa existe o infectie urinara sau o iritatie a uretrei care cauzeaza durerea. Chiar daca sumarul de urina arata normal, ar trebui sa incercati sa faceti o cultura de urina sau o analiza mai specifica, cum ar fi un examen microscopic al urinei. De asemenea, ar putea fi util sa consultati un urolog sau un ginecolog.

A doua posibilitate este ca aceasta durere sa fie legata de cicatricile lasate de operatia de cezariana. Ar merita sa vorbiti cu medicul despre acest lucru.

A treia posibilitate este ca sonda urinara sa fi cauzat o iritatie sau o infectie care acum se face simtita.

In orice caz, ar trebui sa continuati sa beti multa apa si sa evitati bauturile alcoolice si cele care contin cafeina, care ar putea agrava simptomele.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/de-ce-recidiveaza-infectiile-urinarei_16474
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/efectele-merisorului-in-prevenirea-si-tratarea-infectiilor-urinare-la-fe_9747
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/alimente-care-combat-infectia-urinara_11373

Utilizator11706896799

acum 3 luni

Mulțumesc! La ginecolog am fost