Cum pot trata stafilococul auriu?

Infectia cu Staphylococcus aureus

Postata de Niculae George cu o luna in urma.

Buna ziua, fac dializa de doi ani si de cand fac dializa ma infectez cu stafilococul auriu. Vum pot trata aceasta bacterie?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Stafilococul auriu poate fi tratat de obicei cu antibiotice, dar tipul exact de tratament depinde de seriozitatea infectiei si de cum raspunde bacteria la anumite medicamente. In functie de rezultatele analizelor, medicul poate prescrie o anumita clasa de antibiotice precum penicilina, cefalosporine sau vancomicina.

In plus, va puteti imbunatati sanatatea generala si puteti intari sistemul imunitar prin urmarea unei diete echilibrate, prin evitarea stresului, odihna adecvata si exercitii fizice regulate.

Totusi, este foarte important sa discutati cu medicul toate simptomele, deoarece stafilococul auriu poate provoca complicatii grave daca nu este tratat corespunzator.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/stafilococul-auriu-si-alte-infectii-stafilococice_661
sfatulmedicului.ro/Suplimente-nutritive/cum-iti-ajuti-sistemul-imunitar-prin-10-metode-simple-si-naturale_16231
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/5-solutii-naturale-pentru-un-sistem-imunitar-puternic_19035