va rog dati-mi si mie un raspuns

Infarct

Postata de pykiys cu 12 ani in urma.

De ceva timp cam de vreo 2-3 luni a inceput sa-mi dea cate un junghi in partea inimii.Vreau sa mentionez faptul ca am 15 ani si am si pulsul neregulat intre 110 cand sunt foarte linistita si in jur de 140 cand fac efort.Va multumesc.-Mariana

Raspunsuri (11)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Atunci cand bataile inimii sunt peste 100/min- tahicardie. Cauze posibile:febra, exerciti fizice, emotiile, durerea, anemie, afectiuni ale tiroidei, etc.La varsta de 15 ani este putin probabil sa fie o cauza cardiaca.
Iti recomand sa-ti faci un set uzual de analize si eventual un consult endocrinologic.

pykiys

acum 12 ani

Va multumesc asa am sa fac

pykiys

acum 12 ani

Dar cu junghiurile cum ramane?

ioana

acum 12 ani

probabil o lipsa de calciu.si eu am asa ceva..

Cosmin

acum 12 ani

Una din cele mai frecvente cauze cardiace ale tahicardiei este sdr. WPW. Recomandarea mea personala este ca mai degraba sa consulti si un cardiolog (electrofiziolog) unde sa faci un EKG de control (20-40 lei la particular).

Cosmin

acum 12 ani

WPW este un sindrom ce poate fi intalnit la varsta ta si explica de asemeni si junghiurile si tahicardia inexplicabila de repaus.

doina

acum 12 ani

la varsta ta in afara de o eventuala lipsa de Ca , Mg , K, vit. B6, Fe, Eritrocite, ( globule rosii) mai poate fi si o derglare endocrina mai ales daca ai probleme cu menstrele, sau pur si simplu o distonie neurovegetativa . Numai un consult amanuntit facut la medic te poate lamuri. Sanatate !

yoana4u

acum 12 ani

poti sa intrebi medicaul daca ar fi bun vagostabyl, sau produse mai naturise persen,calmogen...

Marcela

acum 12 ani

Domnisoara mergi imediat la un cardiolog.Trebuie sa te consulte ,sa-ti faca un EKG si sa-ti dea un tratament

Ianosi

acum 11 ani

Setul de analize vor putea sa aduca putina lumina,apoi sa se consulte si un cardiolog,dar trebuie stiut cand apar simtomele, de cata vreme,poate fii ceva serios, asa ca nu trebuie neglijata prezenta la medicul de familie...In rest asteptam rezultatele si bineinteles multa sanatate.

andrei

acum 9 ani

sugi oleaca siti trece