trombostop

Infarct

Postata de naty_70 cu 10 ani in urma.

buna ziua ,tatal meu are 72ani a fost internat cu dgs;insuficienta respiratorie cr ,cardiopatie ischemica a urmat trat cu;prestarium 10mg 1tb/zi,aerius2/zi,furosemid,2/zi spironolactona 4tb/zi,trombostop 2mg 1/2 zi. augmentin 2/zi/ la externare i s-a dat acelasi tratament fara trombostop deoarece pierdea singe in scaun au trecut citeva zile dar tot pierde singe,mentionezca ca medicul a spus ca singerarea e de la trombostop,dar tot la externat ,ce este de facut ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

In acest caz, pentru a reduce sangerarea, se poate incerca oprirea temporara a tratamentului cu Trombostop. Totusi, decizia trebuie luata de un medic, deoarece pacientul este si pe tratament pentru cardiopatie ischemica si insuficienta respiratorie cronica.

Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa discuti cu medicul curant de la cardiologie sau cu un gastroenterolog, care poate identifica sursa sangerarii. Inventarul medicamentos al tatalui tau este destul de complex, asa ca ar fi bine sa fie revizuit de un medic. In orice caz, daca sangerarea continua, este ceva ce necesita atentie medicala de urgenta. Nu ezita sa apelezi la urgente daca situatia nu se imbunatateste.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sangele-in-scaun-hemoragiile-digestive_579
https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/prezenta-sangelui-in-scaun-cand-trebuie-sa-ne-alarmami_17541