Tratament pentru tromboza ocluziva ....

Infarct Catetere venoase centrale

Postata de 4536767 cu 8 ani in urma.

Buna ziua . In urma cu cateva zile am efectuat un consult , adica mai precis o ecografie Doppler urmat de un diagnostic care ma speriat ! Mi sa gasit tromboza ocluziva de trunchi brahio-cefalic venos . Imi poate spune cineva , va rog , ce tratament pot urma ??? E grav ?? Cu multa stima , George N.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristina Moisa

acum 8 ani

trebuie sa vedeti un specialist cardiolog sau chirurg vascular...nu stiu detaliile pt care ati ajuns sa faceti eco Doppler, dar orice tromboza acuta trebuie tratata cu anticoagulante dupa anumite protocoale, apoi se cauta cauza care a dus la formarea trombului. multa sanatate

acum 8 ani

Buna ziua Doamna Doctor . Va multumesc pentru raspuns si vreau sa va dau mai multe detalii cu speranta clarificarii situatiei mele . Eu am avut o operatie de colon in urma cu 15 luni si urmarea acestei operati a trebuit sa fac o serie de 11 luni [ sa nu va mire !! ] de citostatice . Ac***a venele subtiri ca sa pot urma acest tratement a trebuit sa-mi se monteze un cateter . Si de aici a inceput necazul sa zic asa . Primul cateter a fost defect trebuind sa mi se monteze al doilea [ in partea dreapta al doilea ] . Cel din stanga a '''' declansat'''' la cele la care am ajuns acuma [ tromboza etc ] . Seara , venele din jurul fostului cateter devin ca varicele . Si in urma acelui Doppler mi sa gasit [ asa scrie in acel Raport Medical ] cele de care am pornit discutia noastra ! Ce parere aveti ?? Ar fi indicat sa urmez vreo 3-4 luni un tratament cu Avacor ?? Medicul de familie mi-a recomandat sa iau Roswera + 1 Aspenter pe zi !! Dvs ce ma sfatuiti ?? Cu multa stima , George N.