starile de rau

Infarct

Postata de membru220557 cu 10 ani in urma.

Buna seara. Cine poate sa ma ajute cu un raspuns? De ce apar starile de rau brusc? Ele incep cu durere in piept ,palpitatii, transpiratii reci, frisoane, durere de cap ceafa, ameteli. Am fost la medic cardiolog unde ekg-ul iese bine, pulsul de obicei este peste 100, iar hta este oscilanta. Ca trat. mi-a fost prescris: corlentor de 7.5, nebilet, tertensif, metoprolol 50mg. Precizez ca am si o hernie de disc cervicala-mini protuzii discale si nisip la rinichi.
Astept un raspuns. Multumesc

Raspunsuri (2)

alex

acum 10 ani

incearca sa iei o jumatate de nitroglicerina sub limba, cand ai starea respectiva si vezi cum te simti. esti sigura ca e de la inima? asta ar trebui investigat mai intens. ce varsta ai?

membru220557

acum 10 ani

am 37 de ani si am fost la med. de fam. care mi-a indicat tot ntg sublingual si durerea cedeaza. multumesc
PS: ieri 07.02.2014 am facut si o ecografie abdo-pelvin tot la indicatiile med. de fam. si mii s-a dat urmatorul rezultat;
colecistita cr alitiazica moderata steeatoza hepatica dislipemica, microlitiaza renala bilaterala neobstructiva, chist ovarian dr 7,5 7cm. un sfat va rog?