solicitare dozare tratament

Infarct

Postata de ambro cu 12 ani in urma.

buna ziua,

bunica mea a avut urmatorul tratament pentru inima: SOTOGAMA 1/zi , INDAPAMID LPH 1.5 mg 1/zi, TRIMETAZIDINA LPH 35mg 2/zi si TALURA 40mg 1/zi

Recent a fost internata la neurologie si a primit urmatorul tratament: GABAGAMMA 300 1/zi, AFLAMIL 100mg 1/zi, CAVINTON FORTE 10 mg 2/zi, POLIOMEGA 1/zi

rezultatul analizelor medicale:
trigliceride - 325
colesterol - 334
ALT - 65
AST - 42
GGT - 59
calciu - 9.68

S-a facut tratament cu CRESTOR si ROVASTATINA, dar colesterolul nu a scazut si are mari oscilatii de tensiune in timpul noptii. Considerati ca ar trebui un alt tratament pentru colesterol?

Concomitent cu tratamentul prescris de la neurologie se poate urma si cel de inima? (nu i s-a specificat nici ca ar putea, dar nici ca nu)

Multumim si va dorim un Paste Fericit si binecuvantat !

Raspunsuri (1)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

In nici un caz nu trebuie intrerupt tratamentul antihipertensiv (medicul curant poate reduce sau sista temporar medicatia doar daca tensiunea devine prea mica).
Dupa parerea mea rosuvastatina ar trebui continuata (daca efectul nu este satisfacator si s-a exclus o problema tiroidiana, exista urmatoarele posibilitati: cresterea dozei, asocierea de Ezetrol sau ambele.