recomandare bypass

Infarct Profilaxia sindromului coronarian acut Proceduri de revascularizare

Postata de rares2009 cu 13 ani in urma.

Tatal meu in varsta de 56 ani este internat la CCIliescu unde a facut o coronarografie in urma careia s-au gasit 3 stenoze de 90% si i se recomanda operatie pe cord .. Maine urmeaza sa-l vada un medic chirurg . In anul 2006 tatal meu a facut un infarct dupa care i s-a montat un stent pe o coronara . Cat de riscanta este aceasta interventie? Cum pot ajunge la DR Horatiu Moldovan?

Raspunsuri (4)

Iu

acum 13 ani

Daca medicul recomanda operatia inseamna ca aceasta se poate face. Risc exista intotdeauna, trebuie doar evaluate beneficiile in functie de riscuri.

mely

acum 13 ani

ma numesc melinda si am o durere sub brat si si ma apasa pe piept va rog sa-mi spuneti ce ar putea fii

nicolaie ionescu

acum 13 ani

In cazul tatalui dumneavoastra sunt posibile doua solutii cu reusita 97%.Prima solutie este montarea de stenturi.Stenturile sunt ca niste arculete de pix(mult mai mici)care sunt introduse pe arterele afectate,pentru facilitarea circulatiei sanguine.Aceasta solutie este rapida,insa are sanse mai mici de rezistenta pe termen lung.In plus un stent obisnuit costa in jur de 500-600 euro,iar unul performant 2500-3000 euro.
O alta solutie este bypass-ul coronarian,care implica deschiderea toracelui.Sansele de supravietuire,sunt destul de mari.Interventia chirurgicala,este putin mai complicata si conteaza foarte mult,relatia medic-pacient.Eu am fost operat de domnul Profesor Doctor Radu Deac,de la Institutul de boli cardio-vasculare din Tg.Mures.Puteti intra in legatura cu domnia-sa,direct,sau prin intermediul telefoniei(0265/219220)sau intrati pe internet solicitand Institutul de boli cardio-vasculare Tg.Mures.
In cazul in care nu obtineti o promisiune certa de la domnul Profesor Deac,incercati sa il contactati pe Dr.Raicea Victor,de la aceeasi clinica,un medic cu calitati deosebite rezultatul educatiei domnului Dr Deac .Oricum,Tg.Mures este cel mai sigur loc indicat pentru o asemenea operatie.Succes!Eu am fost operat in 2006 si traiesc si acum fara prea mari probleme.

alina

acum 9 ani

buna seara tatal meu treb operat la inima de baypass cat costa