poate fi vorba de un asa zis preinfarct ??

Infarct

Postata de savu2133829 cu 12 ani in urma.

Buna seara,
acum aproximativ 3 saptamani in urma unei discutii am suferit o criza care s-a manifestat prin plans,am inceput sa tremur nu mai aveam siguranta pe picioare ,vederea inmcetosata,incoerenta in vorbire ,respiratie foarte greoaie puls foarte marit,durere in ceafa si o presiune ,tot pe partea stanga a capului o usturime pe o portiune de aproximativ 2-3 cm.De atunci simt o usturime in dreptul inimii ,o durere in piept,durere sub sanul stang,uneori dureri de stomac,abdominale nu intotdeuna in acelasi loc,Ma trezesc din somn cu palpitatii ,nu ma pot odihni,obosesc foarte repede si usor chiar si in pat cand trebuie sa ma intorc de pe o parte pe alta,ori cand mananc,nu mai pot face miscari mai repezi cum eram obisnuita,mai am si acea presiune din ceafa si durerea de deasupra capului care nu cedeaza.Toate acestea sunt in majoritate pe partea stanga.
Va multumesc !!!!!!!!!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar putea fi vorba de atacuri de panică, dar ar trebui excluse şi posibile afecţiuni organice de tipul hipertensiunii arteriale sau eventuale tulburări circulatorii. Ar fi recomandat consultul unui medic internist şi al unui psihoterapeut