Intrebare

Infarct

Postata de amalia74 cu 13 ani in urma.

Buna ziua si La Multi Ani!!!
Am o durere in piept si in spate (in zona plamanilor)care se duce pana pe umarul stang.Incepe cu un junghi puternic si dupa aceea durere.As dori sa stiu daca este ceva legat de inima sau de plamani si ce medicamente as putea lua pana ajung la un cabinet medical pentru investigatii.In speranta ca voi primii un raspuns urgent eu va multumesc anticipat!!!!

Raspunsuri (1)

marialeea

acum 13 ani

Pot fi diverse cauze: un junghi pe fond inflamator (caz in care se pot lua antiinflamatoare) sau poate fi un junghi intercostal datorat unei lipse masive de calciu (caz in care poate fi luat Gluconat de calciu 1 fiola/zi). Fa niste analize ca sa vezi cum stai cu calciul, eventual si o ecografie sau EKG la inima si chiar o radioscopie pulmonara nu ar strica. Trebuie sa vezi clar care sunt cauzele.