Insuficienta cardiaca la 80 de ani

Infarct Insuficienta cardiaca congestiva Insuficienta cardiaca congestiva hipertensiva Hipertensiunea pulmonara Hipertensiune pulmonara
+2
Vezi toate grupurile

Postata de JohnnyXYZ cu 7 ani in urma.

Bunicul a suferit acum 3 ani de zile un infarct miocardic silentios. Dupa spitalizare i s-a prescris tratament specific, care dupa cateva luni i-a reactivat adenomul de prostata. A trecut si peste aceste probleme (din nou i s-a prescris tratament si pentru problema asta), iar in ultima luna a manifestat brusc urmatoarele simptome, in ordine cronologica:
1. Delir si stari de confuzie;
2. Scadere masiva a greutatii;
3. Lipsa poftei de mancare (nu mai mananca nimic de 10 zile)
4. Dureri la nivelul abdomenului
5. Imobilizat la pat

Ce anume mai pot face in acest stadiu? Exista sanse sa isi revina? Cum sa ii alin macar suferinta?

Multumesc.

Raspunsuri (1)

JohnnyXYZ

acum 7 ani

Adaug diagnosticele de la ultimele analize:

Diagnostic principal: CIROZA CARDIACA (FICAT DE STAZA) DECOMPENSATA VASCULAR SI PARENCHIMATOS
INSUFICIENTA CARDIACA CONGESTIVA NYHAIV(ANASARCA)
CARDIOMIOPATIE HIPERTENSIVA NEOBSTRUCTIVA

Diagnostic secundar: HIPERTENSIUNE PULMONARA SEVERA
ARTIMIE EXTRASISTOLICA VENTRICULARA
PLEUREZIE STANGA MICA