inima

Infarct

Postata de bibitu cu 12 ani in urma.

buna seara va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.azi am simtit o durere puternica in partea stanga in zona inimi,ca un fel de intepatura durerea a persistat timp de ora si era mult mai puternica cand respiram mai adang.astp raspuns,multumesc

Raspunsuri (7)

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

va recomand sa faceti intai un EKG ca sa va convingeti singur ca nu este de la inima
durerea de inima nu tine ore intregi
probabil ca este legat de stilul dvs de viata
va recomand si o consultatie psihologica
ce alte simptome mai aveti?pulsul este marit ?respirati greu?agitatie ?

bibitu

acum 12 ani

bataile inimi erau mult mai rapide,si ma simteam foare obosita fara putere.am facut un ecg acum 3 luni iar cardiologu ma diagnosticat cu tetanie latenta,am luat calciu timp de o luna.durererea nu am simtito doar azi,de obicei se manifesta cand stau mult pe partea stanga,cand sunt obosita sau stresata.de fiecare data cand am aceea durere ma simt agitata am palpitati,si pulsu marit. va multumesc mult ptr raspuns.

victoras

acum 12 ani

Tetania(spasmofilia)exact asa se si manifesta:durere acuta si imposibilitatea de a respira(parca ti s-ar pune 2 limite intre care doar poti sa respiri).Ai cumva si amorteli in degete si buze,clipesti involuntar?Incearca sa iti administrezi calciu,magneziu si potasiu.Exista in farmacii Clorocalcin.Este lichid si din acest motiv se asimileaza rapid si nu formeaza calculi,biliari sau renali.Doza zilnica la un adult peste 40 ani este,din cite stiu eu,1gram.Daca nu te pui pe picioare in aprox. o luna medicul(de familie sau internist)iti va prescrie un tratament adecvat.Suna-ma daca ai nelamuriri.0766-747.248

bibitu

acum 12 ani

multumesc mult pentru raspuns,am luat calciu magneziu si vitamina d3 timp de o luna si nu am mai avut nicio durere.dar acum au revenit durerile am ajuns la spital cu bataile inimi 170 iar doctori ami spun k nu am nimik.nu stiu cum pot trata tetania latenta?multumesc am doar 21 de ani

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

parintii traiesc?ai o viata stresanta?sport faci?te-ai despartit de cineva de curand?

tetania este o hiperexcitatabilitate a sistemului nervos

ceea ce ai tu are cauze psihologice si trebuie sa incepi sa mergi la psiholog ,"crizele" vor reveni daca nu incepi o terapie ..

dani

acum 10 ani

buna seara ,sun stresat de vreo trei zile , si tremur , am tot timpuri atacuri de panica, incerc sa nu mai ma gandesc la rele , si tot acolo mi se duce gandul, ce sa fac sa nu mai fiu asa stresat,

dima

acum 8 ani

buna ziua spunetimi va rog ce inseamna inima pompata prea in stinga