ingrosarea venelor gatuluib

Infarct

Postata de gabrielradu63 cu 9 ani in urma.

intrebarebuna.ma numesc gabriel am 51 de ani pe data de 11 septembrie am facut un infarct miocardic(doua in cinci ani si jumatate)urmez tratament cu metoprolol50mg,tovacard80mg,clopidogrel75mg,aspenter75mg si ranitidina150mg.de cateva zile simt ca se ingroasa vena din partea stanga a gatului si vena de la incheietura cotului.as dori sa stiu daca este normal sau sa ma astept la un alt infarct astept raspuns cumulta nerabdare va multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Aceste semne nu sugereaza un alt infarct.
Este bine sa consultati medicul de familie pentru evaluare.

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

1. Daca ati avut un infarct este obligatoriu sa aveti un cardiolog pe care-l vizitati in mod regulat.
2. Trebuie facuta coronarografie o data la 5 ani pentru a vedea arterele care iriga inima si daca este necesar un stent. (dilatarea unei artere)
3. Este foarte important sa tratezi boala inainte de complicatii. (infarct)
4. Daca nu aveti un cardiolog, nu ezitati sa ma contactati.

www.inimed.ro

gabrielradu63

acum 9 ani

Va multumesc pentru sfat,cum se procedeaza pentru o coronagrafie?Va multumesc anticipat

Utilizator11552788233

acum 5 ani

Am trei stenturi la inima de 3 saptamani ma doare umarul stang si imi amorteste cu tot cu mana stanga ma furnica.Am facut electrocardiograma am consultat cardiolog si imi spune ca sint panicos dar pe mine ma doare umarul din ceafa si imi amorteste mana cineva ma trimite la reumatologie.Ce sfat imi dati parerea mea ar fi sa fac coromografie din 2008 nu am mai facut tel 0769852275 Multumesc email vilageofocsani13@ adresa_web_filtrata