infundare stent

Infarct

Postata de maria1260 cu 11 ani in urma.

mama a suferit o interventie ,in care i s-au montat 3 stenturi .Se pune problema ,ca unul dintre ele sa se fii infundat ...ce se poate face in cazul acesta?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Acest lucru se verifica prin intermediul coronarografiei, iar in functie de rezultat se poate preactica restentarea sau recanularea stentutului respectiv( cu sanse de infundare ulterioara).
Riscul oricarui stent, in functie de calitatea lui, este de a se infunda.

Alexandru Chis

acum 8 ani

Sa inteleg ca toate stenturile risca sa se infunde?Din cate stiu sunt mai multe tipuri de stenturi,se infunda si cele farmaceutice si cele biodegradabile,chiar toate au acest risc si care este procentul de risc la fiecare tip? Consider ca raspunsul de mai sus nu este un raspuns al unui medic responsabil chiar si pentru impactul psihologic asupra celor care au stenturi montate.

beatrice1234

acum 11 ani

In acest caz se recomanda o coronarografie.Cel mai bine il cautati pe dr. Deleanu pt o consultatie.Noi l-am gasit la Delta in Bucuresti.Tatalui meu i a pus un stent acriv farmacologic si am fost f multumiti de intreventie.

lind madalina

acum un an

care sunt simptomele stenulu infundat