Infarctul miocardic si angina instabila

Infarct Infarct miocardic

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Va rog sa-mi spuneti daca ar putea atacul de panica,in cazul in care nu ai date despre persoana in cauza,sa te faca sa te gandesti la un infarct miocardic si cum le poti diferentia.

Raspunsuri (10)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Buna ziua am 53 de ani si sunt din botosani dupa un ifarct miocardic acut antero septal imi pot continua activitatea va rog trimitetimi un raspuns

loredana10111355

acum 15 ani

Dna Maria Apostol, dupa un infarct miocardic este necesara o perioada de repaus la pat de 2 saptamani, apoi progresiv va puteri relua activitatile obisnuite. Dupa aproximativ jumatate de an puteti sa faceti chiar sport, dar sa evitati expunerea la soare si oboseala excesiva. Multa sanatate!

loredana10111355

acum 15 ani

Infarctul se manifesta cu dureri in zona precordiala, durerea poate sa "coboare pe mana", transpiratii reci, greata, varsaturi, anxietate, sau poate fii asimptomatic.
Aici gasiti mai multe informatii despre infarct //sfatulmedicului.ro/articole/Cardiologie/Infarctul_miocardic_si_angina_instabila_626.html si aici despre atacul de panica //sfatulmedicului.ro/articole/Psihiatrie/Atacul_de_panica_si_tulburarile_cauzate_de_panica_533.html. Multa sanatate!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua!Am 63 ani (barbat) si in urma cu 2 luni am avut un infarct.M-i s-au montat stent-uri pe 2 vase si acum in martie va fii montat cel de al 3lea.Ce risc am de a face un alt infarct pina la montarea celui de al treilea stent?Va multumesc anticipat!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua, tatal meu are valva mitrala rupta, as dori daca se poate sa stiu ce inseamna asta si cat este de periculos? Va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce sa faca, mi-au amortit acum 2 zile 2 degete de la mana stanga, degetul mic , si celalalt alaturat, acum mi-au trecut, am probleme mari cu serviciul -adica nu mai gasesc loc de munca de 5 luni, si m-am tot suparat
ce sa fac, indrumati-ma ce tratament naturist sa iau, sa tin cumva regim , in ultumul timp m-am ingrasat 5 kg, tot de stres
AM 42 ANI, sunt din Ploiesti, sunt inginera, si cred ca sunt si o mare ghinionista
Va multumesc
Gaby

acum 14 ani

mama mea-52 de ani a facut acum 2 saptamani infarct miorcadic acut inferior si i s-a pus un stent. Acum este acasa in concediu medical si ia 12 pastile pe zi si trebuie sa tina si regim. Am inteles ca trebuie sa manance foarte bine ca sa nu-i faca si rau pastilele, ea ac***a si ceva prbl cu ficatul. Intrebarea mea ar fi ca nu am inteles ce anume are voie sa manance?Ni s-a spus fara grasimi si fara sare. Dar deloc sare?ciocolata?cartofi?Ii e mereu foame si nu mai stiu ce sa-i dau. pana acum a mancat legume fierte, carne de pui fiarta etc

acum 14 ani

Imi cer scuze doamna Munteanu Daniela nu ma prea pricep si nu am stiut cum sa postez

comentarii utilizatori

acum 14 ani

De vreo cateva zile am senzatia seara cand vreau sa ma culc , de lipsa de aer mai ales spre finalul inspiratiei (ca si cum aerul inhalat nu ajunge unde trebuie pana la capatul inspiratiei. Cum ma ridic, imi revin la normal. Astfel nu reusesc sa adorm oricat de obosit as fi. Uneori aceasta lipsa de aer o simt si in vis.Aceasta senzatie persista noapte de noapte, astfel ajungand la o senzatie de slabire a organsmului, de epuizare. Am 39 de ani, si am o viata destul de sedentara , fiind profesor. Deasemenea in ultimii ani am avut o tendinta de crestere in greutate. Imi trec prin cap fel de fel de ganduri de la posibilitatea existentei unui (pre)infarct pana la existenta unei probleme la nivelul plamanilor. Mentionez ca nu sunt fumator, si nici consumator de cafea. Ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat.

mariana

acum 8 ani

buna seara am 16 ani in ultima vreme ma tot confrunt cu noste dureri de inima care ma lasa cu dureri de cap uneori cind rasuflu adinc incepe sa ma intepe inima. Din cite stiu nu am avut probleme cu inima imi puteti spne daca poate fi ceva periculos?