Infarct miocardic/ edem pulmonar/ cardiomiopatie hipertensiva

Infarct

Postata de liliana01 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca in cazul unui pacient diagnosticat cu infarct miocardic, diagnostice secundare: edem pulmonar, cardiopatie hipertensiva cu insuficienta (congestiva) a inimii si ac***a diabet tip II insulino-dependent se poate administra Hidrocortizon (si Furosemid) in cazul reaparitiei dispneei dupa aproximativ o luna de la infarctul avut? Care sunt riscurile administrarii de Hidrocortizon? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Raspunsuri (1)

liliana01

acum 13 ani

As vrea sa reformulez: pacientului i-au reaparut simptomele unui edem pulmonar acut, si i s-au administrat 2 fiole Furosemid si 2 fiole Hidrocortizon Intra Venos. Ac***a in vedere ca in acest caz ar fi trebuit administrata morfina, pe langa furosemid si altele, as vrea sa stiu daca Hidrocortizonul era contraindicat in acest caz. Multumesc pentru intelegere.