hta stadiul 2

Infarct

Postata de sorinavalentinap cu 11 ani in urma.

am fost ieri la dr.ma tinea in piept in zona inimii,imi amortea mana stg...mi-am luat tensiunea la ora 11 am avut 17 cu 9,la ora 15 cand am ajuns la dr am avut 18 cu 9,ekg normal.dupa ce mi s-a dat captopril sub limba imi scazuse la 16 cu 9.mi s-a dat reteta cu captopril 1 tb de 2 ori pe zi si tertensif 1 tb la 3 zile,urmand sa merg la cardiolog...am 48 de ani...nu cunosc pera multe despre hta st 2.este grav.....nu ma stiam cu tensiune...

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este important sa urmati , fara intrerupere , un tratament de reglare a tensiunei arteriale si sa fiti evaluta periodic dpdv cardiologic pentru a preveni complicatiile hipertensiunii arteriale: afectarea cordului, rinichilor, ochilor, etc.
Cu un tratament eficient tensiune arteriala poate fi tinuta in limite normale.