extrasistolele si tahicardia sinusala

Infarct

Postata de Roxy117017 cu 12 ani in urma.

Am tahicardie sinusala si esv,pulsul meu ajunge uneori si la 150bpm,in urma mai multor investigatii ultima oara mi-a fost dat nebilet 2,5mg pe zi,ca si mg.Intrebarea mea este pot lua nebiletul daca am teniune 9-10(asta e tensiunea mea)la medic aveam 13dar aveam emotii,i-am zis ca am tensiuunea mica dar nu cred ca m-a crezut.Am vazut ca nebiletul se ia pt tensiune,problema mea sunt esv si pulsul marit.Dati-mi un sfat nu stiu ce sa fac?multumesc!

Raspunsuri (15)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Solicitati medicului de familie sa va examineze si sa va trimita catre un serviciu de cardiologie pentru un bilant complet cardiovascular Sanatate

Roxy117017

acum 12 ani

Am facut ekg,am avut holter 24 ore,ecocardiografie cam tot ce se poate si trat a fost cel mentionat mai sus.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nebilet-ul este un medicament care se foloseste la cei cu Hipertensiune arteriala esentiala . In cazul d-tale cu valorile tensiunii arteriale pe care le mentionezi nu este recomandat . Stai de vorba si cu un neuropsihiatru, care poate aprecia starile d-tale de emotivitate si cresterea pulsului. Apoi anunta cardiologul despre rezultate

Roxy117017

acum 12 ani

Am mai luat si propanolol,atenolol,metoprolol dar nu ma simteam deloc bine dupa ele ,poate tot din cauza tensiunii mele si mi-au spus toti medicii ca in general betablocantele au rolul de a diminua pulsul dar si de a scade tensiunea,asa sunt ele.In cazul asta eu ce fac cu pulsul mare si tensiunea mica?ce pot lua?

Roxy117017

acum 12 ani

La psihiatru am fost si mi-a dat xanax,diazepam dupa care eram mereu ametita,eu am un copil mic si trebuie sa fiu mereu receptiva la tot nu pot sta cu benzodiazepine sa dorm toata ziua,chiar nu stiu ce sa mai fac.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Autnci,va recomand ceeace nu costa nici bani nici timp perdut " Autocontrolul prin vointa proprie " Ganditi - va numai la lucrurile frimoase din familie si din jurul vostru,fii otimista si mai ales calma si pulsul va reveni la normal .

iana

acum 10 ani

dar este adevarat asta? la cineva a functionat? adica daca este posibil sa ajungi sa ai control propriu pe ceea ce dupa parerea mea este incontrolabil

claudia

acum 10 ani

si eu am probleme cu pulsu.mereu imi creste pina la 130. mi am facut un control amanuntit la cardiolog.cu test de rezistenta.ekg.montare holter pe 24.si mi sa spus ca nu am ninimc.doar ca am pulsul marit.la 126 pina la 130.mi a dat nebilet jumate dim magnerot,si jumate xanax seara.la nevoie emocalm sau sedocalm...am avut si tensiunea putin marita la control 130 cu 90..nu inteleg dece imi urca pulsul brusc,si in acel moment ma simt fara putere slabita ...oare ce pot avea__va rog spunetimi si mie care ati avut asa ceva ce sa mai fac

daddy

acum 10 ani

Claudia exact asa sunt si eu de un an de zile,eu mai am si acufene pulstile..cand afli de la ce iti creste anunta-ma si pe mn te rog:(

Utilizator21584081612

acum 4 ani

si eu ma confrunt de un an si ceva de zile cu tensiune si de ceva vreme si puls marit...129 .
mi s-a recomandat una pastila Noliprel si jumatate pastila Nebilet dimineata . Multa sanatate!

iana

acum 10 ani

fetelor, vi se marea si temperatura cind pulsul ajunge la 120/130 batai pe minut? la mine se mareste temperatura odata cu marirea pulsului... sunt suspecta in a avea tahicardie sinusala..

Kevin

acum 10 ani

Salut Iana ....... ar fi bine sa te controlezi pe tine putin , gandirea ca tu te gandesti la asta + o activitate care sa te faca sa nu te gandesti la asta si putin sport . Ai sa vezi ca o sa fie mai bine si fara pastile ca provoaca dependenta si atacurile de panica ! Respect !!! Sanatate

Georgeta Popescu

acum 8 ani

Sunt disperatâ! De aproape1 an de zile má simt îngrozitor , caut sâ îmi controlez gândirea şi sâ nu mâ sperii , aşa cum am tot citit pe aici câ este bine sâ faci , dar de cele mai multe ori mâ simt atăta de oribil încât îmi este imposibil sâ nu mâ sperii . Totul a început cu multe palpitatii , dupá o lună de aspacardin am ajuns la cardiolog , tahicardie sinusalâ juma de metroprolol de 0,25 de 3 ori pe zi si sâ caut cauza pt ca nu inima este de vină . La endocrinolog , gusa polinodulara , nodul de 5 cm deoarece glanda functiona la parametri normali nu am primit nici un tratament mi s-a spus sa caut cauza mai departe .Am ajuns si la neuropshiatru , suspecta de anxietate si atacuri de panică . Xanax , cipralex , metroprolol , dar tot nu scap de tahicardie .Ce sa ma mai fac ? Sunt disperata ! Ajutati-ma va rog !

Cristina

acum 8 ani

Si eu am exact aceleasi probleme...mi a dat de la cardiolog corlentor de 5 mg, dar este prea puternic pt mine

Utilizator11561479246

acum 4 ani

Buna ziua.In fiecare zi am pulsul marit peste 100 si extrasistole .Am fost la medicul cardiolog , mi-afacut ekg,doppler si am fost diagnosticata cu Agnor intricat.Tratament iau Concor de 5 (o jumate de tableta si Aspenter 10 zile pe luna.3luni)As vrea sa stiu ce sa mai fac cu acest puls marit?Sa mai iau Concor in cazul in care am tensiune 11 cu 8 .Mentionez ca nu ma doare nimic.