Extrasistole ventriculare

Infarct

Postata de jonutz k. cu 13 ani in urma.

Am fost diagnosticat la examenul cu raze X cu urm.problema la inima:
- buton aortic cu tendinta la stergere si inca ceva usor ingrosat ( nu mai retin termenul)
Mi s-a prescris CORIOL , TONOLISIN , ASPACARDIN in dozele cele ma mici. Ulterior am facut o ecocardiografie si spre surpriza mea nu mi s-au gasit nici un fel de probleme cardiace si deci nu mi s-a dat nici un fel de medicamentatie. Totusi eu ma simt rau zilnic am dureri in piept, respir greu la efort , mersul pe jos imi provoaca ameteli serioase.Umarul si mana stanga ma deranjeaza uneori prin zvacnituri iar la schimbarile atmosferice simt dureri in piept. In stare de repaus inima bate foarte puternic iar la emotii e foarte dificil sa o stapanesc. Am 31 de ani 1,70 si 68 kg iar munca mea e de birou.Nu sunt fumator iar cafea consum in jur de 3 canite pe zi. Va rog sa-mi dati si mie un sfat pentru aceasta problema. Va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Din ceea ce descrii, ar putea fi o problemă de circulaţie a sângelui. Recomand luarea tensiunii la ambele mâini atât în poziţia culcat cât şi în picioare, eventual şi după efort.