dureri in piept

Infarct

Postata de stefylyna cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Numele meu este Stefania....am dureri foarte mari in piept de o saptamana....si simt ca imi amorteste mana stanga.....ce semn poate fi acesta??? ceva probleme cu inima?

Raspunsuri (1)

Omnia

acum 12 ani

Buna Stefania,

Simptomele prezentate de tine pot semnaliza grave probleme cardiace..chiar infarct.

Disconfortul sau durerea toracica este un semnal de alarma in primul rand pentru o criza cardiaca severa si de aceea, atunci cand apare, trebuie sa ne gandim in primul rand la o patologie care se caracterizeaza prin:
- durere sau jena la nivelul toracelui, foarte intensa, sub forma unei apasari intense, a unei striviri sau a unei strangeri, ca o gheara sau ca o greutate mare care apasa pe torace; durerea poate iradia in spate, spre gat sau spre membrele superioare (mai frecvent spre mana stanga);
- transpiratii abundente;
- respiratii mai frecvente si scurtate;
- greturi, varsaturi;
- ameteli, stare de slabiciune;
- batai cardiace mai frecvente, mai slab simtite la puls si deseori neregulate.
Mai multe infi gasesti la adresa:
//sfatulmedicului.ro/Cardiopatia-ischemica-si-Infarctul-miocardic/durerile-toracice_941