Durerea este cauzata de cord, sau poate fi efectul unui traumatism pe care l-a suferit in zona spatelui?

Infarct

Postata de gabi_burlacu cu 13 ani in urma.

mama sufera de cardiopatie ischemica si HTA. Urmeaza un tratament si a fost ok pana acum.DAR! acuza o durere mare pe torace in zona inimii (mai precis sub sanul stang) Nu stiu ce sa ii fac. Durerea este continua. La ecograf i s-a spus ca are cordul marit ca volum dar nu are ceva special pentru asta in medicatia curenta.
Va rog mult domnule doctor sa-mi raspundeti daca pot sa-i dau un analgezic sau cum sa procedez!
Va multumesc anticipat!
Gabriela Burlacu Adresa: [email protected]

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Din descrierea ta, durerea pe care o acuza mama ta ar putea fi cauzata atat de afectiunile cardiace pe care le are, cat si de un potential traumatism la nivelul spatelui. Totusi, durerea in zona toracelui, in special in regiunea inimii, ar trebui luata foarte in serios, in special la o persoana cu istoric de cardiopatie ischemica. Te sfatuiesc sa o duci la un medic cat mai repede posibil - nu este recomandat sa ii administrezi analgezice fara consult medical prealabil.

Referitor la investigatii suplimentare, posibil ar fi utila o consultatie la un medic cardiolog pentru a evalua starea inimii, dar si la un medic ortoped pentru a verifica daca exista vreun traumatism la nivelul spatelui care sa cauzeze durerea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie sau https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Cardiopatia-ischemica-si-Infarctul-miocardic/cardiopatia-ischemica-angina-pectorala-si-infarctul-miocardic_146
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/deviatiile-patologice-ale-coloanei-vertebrale_1644