durere de inima

Infarct

Postata de riany cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am 40 de ani si ventricul stang marit,iau preductal 35 una/zi,in ultimul timp durerea nu se mai amelioreaza ba din contra ma ia si cu ameteli.TA de obicei 13cu8.analizele sunt bune doar trigliceridele ceva peste(215).

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

nu ati precizat unde este situata durerea? sa presupun ca in partea stanga a sternului (in dreptul inimii) . ar fi necesar sa ava adresati medicului curant pentru a stabili caracterul anginos al durerii sau nu, pentru efectuarea unei electrocardiograme, eventual a unor analzie de sange.

riany

acum 12 ani

Durerea se afla intradevar in dreptul inimii, la medicul curant am fost cu EKG si de acolo a reiesit ventricul st.marit(aprilie 2011) si tot de atunci durerea(gheara)nu se amelioreaza decat dupa bai fierbinti.Analizele toate sunt la valori normale mai putin trigliceridele(215).Am efectuat si test de efort ;ecografie nimic nu mi s-a gasit si totusi acea durere persista mi s-a prescris si fastum gel, o perioada de timp se ameliora, acum nu mai are efect.Va rog din suflet ajutati-ma cumva sa scap de aceasta durere incomoda.MULTUMESC.

roxana

acum 8 ani

Buna ziua!am 24 de ani si de vro 4 ani am dureri mari in piept sufocaru si dureri la mina stinga si palpitatii. am fost la control am facut ecg dar nu a iesit nimic anormal
Mentionez ca mam născut cu suflu sistolic. Ce trbuie sa fac va rog frumos