doare daca ai ateromatoza aortica

Infarct

Postata de Membrumioaradascalu cu 12 ani in urma.

am de vreo 6 luni o durere in dreptul inimi si am fost diagnosticata cu ateromatoza aortica.vreu sa stiu daca ma doare din aceasta cauza sau de la o spondiloza toracala.va multumesc.atept un raspuns.

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ateromatoza aortica presupune existenta unor depuneri de grasimi in peretele vaselor (arterelor) ce formeaza placi de aterom care ingusteaza calibrul vasului (al arterei, arteriolelor-artere mai mici) si astfel fluxul sanguin este mai mic (sangele transporta oxigenul necesar tesuturilor unde ajung vasele). ar fi bine sa fiti evaluata de un medic cardiolog, printr-un EKG, ecocardiografie pentru identificarea tipului de durere (anginoasa sau nu).

Membrumioaradascalu

acum 12 ani

multumesc ptr raspuns.la cardiolog merg din 6 in 6 luni.am o insuficienta valvular mitral usoara si hta controlata cu olmersartan amlodipina bisogama si crestor.colesterolul total 191,colesterolul ldl 118 si trigliceridele 141.am fost si la reumatolog si mi a zis ca am o spondiloza toracala dupa o radiografie,am facut si fizioterapie si durerea tot o mai am. am 51 de ani.ce ar mai trebui sa fac? ateromatoza aortica este periculoasa? cum se trateaza sau daca se trateaza? multumesc astept un raspuns

beatrice1234

acum 12 ani

Buna ziua.Nu ati mentionat varsta dvs. si celelalte boli cardiovasculare.Exact asa cum si dr. cristina a precizat, trebuie sa efactuati un consult la un cardiolog. va recomand un test de efort si un EKG , pentru a corela durerea in piept cu o boala cardiaca ischemica.Daca ati efecuata asa ceva, va indrum sa indrum sa respectati sfatul medicului cardiolog curant.Daca mai aveti alte intrebari si nelamuriri va ajut cu mult drag.

Ionel june

acum 8 ani

Aorta si vasele de sange se curata de depuneri foarte usor cu Natto Serra Max care o capsula pe zi, dimineata inainte de micul dejun. Va spun din experienta

Ionel june

acum 8 ani

Medicamentul e facut de Doctor Bio si e tratament naturist fara efecte secundare.